HomeRadar-ის ლოგო
ექსკლუზივი
ანალიტიკა

ბათუმის უძრავი ქონების შემოსავლიანობა 2026 წელს: რა რჩება ხარჯების შემდეგ

რამდენს გამოიმუშავებს ბათუმში ბინა: რვა პროექტის შედარება, სრული საინვესტიციო ბიუჯეტი, გაქირავების პროგნოზი, სეზონურობა, გადასახადები და რისკის სცენარები.

HomeRadar-ის ნათელი ბრენდული ყდა ბათუმის უძრავი ქონების შემოსავლიანობის, შეძენის ბიუჯეტისა და გაქირავების სცენარების შესახებ.

მსგავსი ბიუჯეტით შეძენილ ორ ბინას ბათუმში სრულიად განსხვავებული საიჯარო შედეგი შეიძლება ჰქონდეს. HomeRadar-ის ანალიზით, დაახლოებით $60–70 ათასიანი საერთო ინვესტიციის შემთხვევაში წლიური შემოსავალი მოდელური საოპერაციო ხარჯების შემდეგ Next Magnolia-ში $4 538-ია, Tekto Franco-ში კი $7 512. თუმცა Tekto Franco ჯერ შენდება. მაღალი საპროგნოზო პროცენტი დღეს მიღებულ შემოსავალს არ ნიშნავს.

შესაფასებლად მნიშვნელოვანია სამი საკითხი: რამდენი ფული დაგჭირდებათ ბინის სრულად მოსამზადებლად, წელიწადში რამდენი ღამე შეიძლება რეალურად გაიყიდოს და რა ხარჯები დარჩება მესაკუთრეს. მხოლოდ რეკლამირებული პროცენტის ცოდნა საკმარისი არ არის.

რას ნიშნავს 7–12%-იანი საიჯარო შემოსავლიანობა?

HomeRadar-ის მოდელი ადარებს საოპერაციო ხარჯების შემდეგ დარჩენილ საპროგნოზო წლიურ შემოსავალს ბინის შეძენასა და მომზადებაში ჩადებულ მთლიან კაპიტალს. თუ ორი ბინა ერთსა და იმავე თანხას გამოიმუშავებს, უფრო ძვირად შეძენილს პროცენტულად ნაკლები შემოსავლიანობა ექნება. ძვირი ცენტრალური მდებარეობა ავტომატურად უკეთეს უკუგებას არ იძლევა.

მაგალითად, Dar Tower-ისა და Arcon Batumi Residence-ის მოდელური წმინდა წლიური შემოსავალი ერთნაირია — $6 094. მაგრამ საერთო ბიუჯეტები $58 820 და $66 400-ია. შესაბამისად, შემოსავლიანობა დაახლოებით 10,4% და 9,2% გამოდის. სხვაობა, პირველ რიგში, შესყიდვის ბიუჯეტიდან მოდის.

საპროგნოზო შემოსავალი დეპოზიტის ფიქსირებულ სარგებელს არ ჰგავს. მშენებარე ბინა გაქირავებას ვერ დაიწყებს ჩაბარებამდე, მოწყობამდე და პირველი ჯავშნების მიღებამდე. დასრულებულ შენობაშიც შეიძლება იყოს ცარიელი თვეები და მოულოდნელი ხარჯები.

რომელ უბანში ჩანს უკეთესი შედეგი?

HomeRadar-ის გამოქვეყნებული უბნების შედარების მიხედვით, მწვანე კონცხის პროექტების შერჩეულ ჯგუფში მედიანური მოდელური შემოსავლიანობა დაახლოებით 10%-ია, გმირთა ხეივანსა და ხიმშიაშვილის რაიონში — 8%, ძველ ბათუმში კი — 5%. ძველ ბათუმში საპროგნოზო დატვირთვა ყველაზე მაღალია, დაახლოებით 57%, მაგრამ შესყიდვის ბიუჯეტიც გაცილებით მაღალია.

მხოლოდ იჯარისთვის ყიდვა და მუდმივი საცხოვრებლის არჩევა განსხვავებული ამოცანებია. გმირთა ხეივნის გარშემო ყოველდღიური გადაადგილება ბევრისთვის უფრო მოსახერხებელია; მწვანე კონცხი კი ზღვისპირა გარემოთი გამოირჩევა. თითოეული მისამართი და კონკრეტული ბინა ცალკე უნდა შეფასდეს.

ქვემოთ მოცემული უბნების მონაცემები აღებულია HomeRadar-ის 2026 წლის 5 ოქტომბრის შედარებიდან. ეს არ არის ყველა ბინის რეალური მოგების ან მფლობელთა საგადასახადო დეკლარაციების სტატისტიკა.

უბანი

პროექტები

ტიპური ფასი

შემოსავალი

დატვირთვა

Green Cape

29

$61,313

10%

42%

Heroes Alley

20

$63,659

8%

53%

Khimshiashvili

39

$54,825

8%

47%

Airport

63

$55,432

8%

48%

Downtown

4

$111,800

8%

54%

Old Batumi

10

$209,892

5%

57%

HomeRadar-ის 05.10.2026 სურათი: შერჩეული პროექტების მედიანური მაჩვენებლები.

რვა პროექტი: სრული ბიუჯეტი და საპროგნოზო შემოსავალი

შედარებაში ერთად არის დასრულებული და მშენებარე პროექტები. საერთო ბიუჯეტი ითვალისწინებს შეძენასა და ბინის გასაქირავებლად მომზადებას. წლიური შემოსავალი მოცემულია HomeRadar-ის საინვესტიციო მოდელის საოპერაციო ხარჯების შემდეგ, მაგრამ ინდივიდუალური გადასახადების, სესხის პროცენტისა და არაგეგმური მსხვილი ხარჯების გარეშე.

Tekto Franco და Next Magnolia კარგი მაგალითებია: მათ საერთო ბიუჯეტებს შორის განსხვავება $4 ათასზე ნაკლებია, წლიური შემოსავლის პროგნოზი კი თითქმის $3 ათასით განსხვავდება. ამასთან, ორივე შემთხვევაში აუცილებელია მშენებლობის გრაფიკისა და მომავალი მართვის პირობების შემოწმება.

Next Downtown წელიწადში დაახლოებით $9 466-ის წმინდა შემოსავალს აჩვენებს — მეტი თანხაა, ვიდრე ბევრ სხვა მაგალითში. მაგრამ $161 460-იან ბიუჯეტთან შედარებით ეს მხოლოდ 5,9%-ია. ცენტრში მეტი დოლარის გამომუშავება ავტომატურად მეტ პროცენტს არ ნიშნავს.

პროექტი

ბიუჯეტი

წლიური ამონაგები

ხარჯების შემდეგ

უკუგება

დატვირთვა

Tekto Franco

$63,360

$10,731

$7,512

11.9%

42%

Dar Tower

$58,820

$8,705

$6,094

10.4%

53%

Arcon Batumi Residence

$66,400

$8,705

$6,094

9.2%

53%

Horizons Deluxe

$59,955

$8,234

$5,764

9.6%

47%

Next Magnolia

$59,470

$6,482

$4,538

7.6%

48%

Bagrationi Residence

$67,000

$6,658

$4,660

7.0%

48%

White House

$79,350

$7,377

$5,164

6.5%

47%

Next Downtown

$161,460

$13,523

$9,466

5.9%

57%

შერჩეული პროექტების მოდელური შემოსავლიანობა, % — HomeRadar, October 2026.

რეალური ეკონომიკა: $8 705 ამონაგებიდან $6 094 რჩება

განვიხილოთ Arcon Batumi Residence. საშუალოდ $45 თითო დაკავებულ ღამეზე და 53%-იანი წლიური დატვირთვის შემთხვევაში ბინა დაახლოებით 193 ღამით შეიძლება გაქირავდეს. სავარაუდო მთლიანი წლიური ამონაგები $8 705 გამოდის. თუ გამოვაკლებთ ამ მაგალითში გათვალისწინებულ 30%-იან საოპერაციო ხარჯს, დარჩება დაახლოებით $6 094.

საოპერაციო ხარჯებში შეიძლება შედიოდეს მართვისა და პლატფორმის საკომისიო, დასუფთავება, თეთრეული, კომუნალური გადასახადები, ინტერნეტი, საერთო სივრცეების მომსახურება, მცირე შეკეთება და ტექნიკის ჩანაცვლება. რეალური განაწილება კონტრაქტზეა დამოკიდებული: ზოგი მომსახურება საკომისიოში შედის, ზოგი კი დამატებით იფარება.

მოდელური წმინდა შემოსავალი ავტომატურად არ ნიშნავს, რომ ყველა გადასახადის შემდეგ ზუსტად ეს თანხა ჩაგერიცხებათ. ინდივიდუალური საგადასახადო ვალდებულებები, სესხი და მსხვილი შეკეთებები ცალკე შესაფასებელია.

Arcon: შემოსავალი და ხარჯები.

სამი სცენარი: თუ ბინა ნაკლებად დაიჯავშნება

Arcon-ის ძირითად მოდელში დატვირთვა 53%-ია. თუ ღამის საშუალო ფასი $45 და საოპერაციო ხარჯების წილი 30% უცვლელი დარჩება, 40%-იანი დატვირთვით წლიურად დაახლოებით $4 599 დარჩება, ანუ ბიუჯეტის 6,9%. 60%-იანი დატვირთვისას შედეგი დაახლოებით $6 899, ანუ 10,4% იქნება.

უფრო რთულ სცენარში ერთდროულად მცირდება ფასიც და დატვირთვაც: $40 ღამეში და 40%-იანი დატვირთვა დაახლოებით $4 088 წმინდა მოდელურ შემოსავალს იძლევა, ანუ $66 400-იანი ბიუჯეტის 6,2%-ს. ეს ბაზრის ვარდნის პროგნოზი არ არის — ასე ჩანს ინვესტიციის მგრძნობელობა.

მშენებარე ბინის შემთხვევაში დაწყებამდე ნულოვანი შემოსავლის პერიოდიც გასათვალისწინებელია. სანამ სახლი არ ჩაბარდება და ბინა არ მომზადდება, იჯარიდან თანხა არ შემოდის, თუმცა მესაკუთრეს უკვე შეიძლება ჰქონდეს გადასახდელები.

დატვირთვის გავლენა შემოსავალზე — Arcon, USD/წელი.

სეზონურობა, ტურიზმი და გრძელვადიანი გაქირავება

საქსტატის მონაცემებით, 2025 წელს საქართველოში საერთაშორისო არარეზიდენტი მოგზაურების დაახლოებით 7,8 მილიონი შემოსვლა დაფიქსირდა. ეს მთელი ქვეყნის მონაცემია და არა ბათუმში კონკრეტული ბინების სტუმრების რაოდენობა. ტურიზმის საერთო მოცულობა ერთი სტუდიის დატვირთვას ვერ განსაზღვრავს.

ზაფხულში მოკლევადიანმა გაქირავებამ შეიძლება მაღალი დღიური ფასი მოიტანოს. ზამთარში კი მნიშვნელოვანია გათბობა, ტრანსპორტი, ინტერნეტი და მყუდრო გარემო. HomeRadar-ის წლიური მოდელი სეზონურ განსხვავებებს აერთიანებს, მაგრამ მესაკუთრეს შემოსავალი თვეების მიხედვით თანაბრად არ მიუვა.

გრძელვადიანი იჯარა შეიძლება უფრო სტაბილური იყოს და ნაკლებ მომსახურებას მოითხოვდეს. სამართლიანი შედარებისთვის კონკრეტულ ბინაზე საჭიროა ორი შეთავაზება: რამდენს გადაიხდის გრძელვადიანი დამქირავებელი და რამდენი დარჩება მოკლევადიანი ჯავშნების, კომისიებისა და დასუფთავების შემდეგ.

გადასახადები და დოკუმენტები: რეჟიმები ერთმანეთში არ აურიოთ

საქართველოს საგადასახადო კოდექსის 81-ე მუხლი განსაზღვრულ შემთხვევაში საცხოვრებელი მიზნით ფართობის გამქირავებელი ფიზიკური პირისთვის, რომელიც ამ შემოსავლიდან გამოქვითვებს არ ახორციელებს, 5%-იან საშემოსავლო გადასახადს ითვალისწინებს. ეს წესი ავტომატურად არ უნდა გავრცელდეს ყველა ტურისტულ ან სასტუმრო მომსახურებაზე.

შეძენამდე გადაამოწმეთ საჯარო რეესტრის მონაცემები, უძრავი ქონების იურიდიული სტატუსი, გაქირავების ნებადართული ფორმა, საგადასახადო რეგისტრაცია და მართვის ხელშეკრულება. საზღვარგარეთ მცხოვრები მფლობელისთვის გადახდების მიღება და საგადასახადო რეზიდენტობაც მნიშვნელოვანია.

მთლიან მოგებაზე გავლენას ახდენს დოკუმენტების, იურისტის, შუამავლის მომსახურების, რეგისტრაციისა და მომავალში გაყიდვის შესაძლო ხარჯებიც. წლიური შემოსავლიანობის ერთმა პროცენტმა ისინი არ უნდა დაგვავიწყოს.

რომელი სტრატეგიაა თქვენთვის უკეთესი?

მაქსიმალური საპროგნოზო პროცენტის მაძიებელმა მყიდველმა შედარებით ხელმისაწვდომი პროექტები უნდა შეისწავლოს, მაგრამ მშენებლობის რისკს გვერდს ვერ აუვლის. ვისაც შემოსავალი მალე სჭირდება, შეუძლია დასრულებული Dar Tower ან Bagrationi Residence შეადაროს რეალურად გასაყიდ კონკრეტულ ბინებს.

საკუთარი ცხოვრებისთვის არჩევისას უფრო დიდი მნიშვნელობა აქვს გათბობას, ხმაურს, ყოველდღიურ მარშრუტს, სახლთან მომსახურებასა და მართვის გადასახადს. ზაფხულში ბინის პირადი გამოყენება იმ ღამეების რაოდენობას ამცირებს, რომლებიც შეიძლებოდა გაქირავებულიყო.

HomeRadar-ის დასკვნაა: ბათუმში ბინა არ უნდა შეირჩეს მხოლოდ ერთი მიმზიდველი პროცენტით. ჯერ გამოითვალეთ სრული ბიუჯეტი, შემდეგ გადაამოწმეთ შემოსავალი და ხარჯები, ბოლოს კი შეაფასეთ, რამდენად შეესაბამება კონკრეტული ბინა თქვენს ცხოვრებისეულ მიზანს.

ხშირად დასმული კითხვები ბათუმში ბინის შემოსავლიანობაზე

რამდენია ბათუმში ბინის რეალისტური შემოსავლიანობა?

შერჩეულ HomeRadar-ის სცენარებში საოპერაციო ხარჯების შემდეგ მაჩვენებელი დაახლოებით 5,9–11,9%-ის ფარგლებშია. ეს ბაზრის საერთო საშუალო ან გარანტია არ არის.

რამდენი თანხაა საჭირო გასაქირავებელი ბინის შესაძენად?

ამ მაგალითებში საერთო მოდელური ბიუჯეტი დაახლოებით $59 ათასიდან იწყება. რეალური თანხა კონკრეტულ ბინაზე, მდგომარეობასა და დაფინანსებაზეა დამოკიდებული.

ზღვასთან სტუდია სჯობს თუ ცენტრში ბინა?

უფრო იაფმა სტუდიამ შეიძლება უკეთესი პროცენტი აჩვენოს, ცენტრში ძვირმა ბინამ კი მეტი წლიური დოლარი გამოიმუშაოს. საჭიროა ორივე მაჩვენებლის შედარება.

ითვალისწინებს თუ არა HomeRadar ბინის მომზადებასა და მართვას?

საერთო ბიუჯეტში გათვალისწინებულია მომზადება, წლიურ შემოსავალში კი მოდელური საოპერაციო ხარჯები. რეალურ პირობებს ხელშეკრულება განსაზღვრავს.

წელიწადში რამდენი ღამე შეიძლება გაქირავდეს ბინა?

მოცემულ მაგალითებში საპროგნოზო დატვირთვა 42–57%-ია. კონკრეტულ ბინას შეიძლება სხვა შედეგი ჰქონდეს, ამიტომ აუცილებელია დაბალი სცენარის დათვლაც.

მშენებარე ბინიდან უკვე შეიძლება შემოსავლის მიღება?

ჩვეულებრივი გაქირავებით — არა. შემოსავალი იწყება შენობის ჩაბარების, ბინის მომზადებისა და სტუმრების მიღების შემდეგ.

საქართველოში ქირის გადასახადი ყოველთვის 5%-ია?

არა. 5%-იანი განაკვეთი კანონში განსაზღვრულ საცხოვრებელი მიზნით გაქირავებას ეხება. ტურისტული მომსახურება ინდივიდუალურ შემოწმებას მოითხოვს.

რამდენ წელიწადში ანაზღაურდება ინვესტიცია?

ბიუჯეტის წლიურ შემოსავალზე გაყოფა მხოლოდ მარტივ საორიენტაციო პერიოდს გვაძლევს. ვადები, გადასახადები, სესხი და გაყიდვის ფასი შედეგს ცვლის.

წყაროები და მონაცემების თარიღი

მონაცემები და წყაროები: HomeRadar-ის საინვესტიციო და საცხოვრებელი მოდელები, შემოწმებულია 2026 წლის 15 ოქტომბერს; ქირის შემოსავლიანობის მეთოდოლოგია; ბათუმის უბნების შედარება (2026 წლის 5 ოქტომბრის მონაცემები); საქსტატი, 2025 წლის ტურიზმი; საქართველოს საგადასახადო კოდექსი, მუხლი 81. პროგნოზები გარანტირებული არ არის და არ წარმოადგენს მფლობელთა დადასტურებულ ინდივიდუალურ შემოსავალს.

სტატიაში ნახსენები პროექტები 8

მოქმედებები
Airportდასრულებული49,000 $1,400 $
Khimshiashviliდასრულებული79,350 $1,100 $
Heroes Alleyდასრულებული40,820 $1,300 $
Khimshiashviliმშენებარე59,955 $2,100 $
Heroes Alleyდასრულებული46,170 $1,900 $
Green Capeმშენებარე45,360 $1,300 $
Khimshiashviliდაგეგმილი41,470 $1,300 $
Old Batumiდასრულებული161,460 $5,400 $

სტატიაში ნახსენები დეველოპერები

სახელი
Bagrationi Residence